Návody na šití / sewing tutorials

Inspirace / Inspiration

Nederlandstalige gecertificeerde gids PRAAG.

English speaking PRAGUE private guide.

Průvodce PRAHOU.

Pánský motýlek – střih a návod

Tento návod jsem plánovala vložit přede dnem otců v polovině června. Ale bezodkladných povinností je poslední dobou nějak příliš. Kvalita foceného exempláře (hodícího se spíše do kabinetu kuriozit) je nevalná, omlouvá mě ale fakt, že jsem se střihem i šitím motýlku začala v 16:00 před nizozemským Královským dnem, který se u nás začal slavit v 18:00. Nemluvě o narychlo spíchnutém oranžovém šátku pro mě, abych splnila dress code. Vše nakonec dobře dopadlo a motýlek se manželovi zalíbil natolik, že ho uschoval na příští rok. (Upozorňuji na to proto, aby bylo jasné, že s českou politickou scénou mnou zvolená barva skutečně nesouvisí.)

Mimochodem, vázací motýlky vypadají o poznání lépe , než ty sešité.


INGREDIENCE:

 • látka na motýlka (ideálně hedvábí, případně satén – já použila rubovou stranu saténu coby líc, není tolik lesklá)
 • střih (je třeba vytisknout na A4 a prodloužit o 5 cm):

 • obraceč tunýlků (velmi užitečná věc určená k provlékání úzkých či dlouhých tunýlků, špagetových ramínek apod.), lze koupit v galanterii za cca 70Kč:
 • guma o šířce 2 cm, 20 cm dlouhá
 • základní šicí potřeby

POSTUP:

1. Vystřihněte siluetu motýlka, švové přídavky o šířce 5mm jsou již zahrnuty!!. (obrázek je pouze orientační, použila jsem tento bílý motýlek k výrobě střihu)

2. Látku opatrně poskládejte do 4 vrstev  (pokud si nejste jisti, tak kvakrát po 2 vrstvách), přiložte střih, obkreslete, sešpendlete a vystřihněte. Budete tedy mít 4 (téměř) identické části.

3. 2 a 2 části líck líci sešijte po celém obvodě s přídavkem 0,5cm (šířka půlky patky vás navede), nechte pouze otvor na konci tunýlku.

4. Pomocí obraceče otočte opatrně na líc.

5. nesešité okraje sežehlete do rubu, vložte gumu a dobře sešijte.

6. Důkladně vyžehlete.

Já jsem si dovolola barevnou legraci – guma na zadní části motýla totiž v košili není vidět.

Vázání samotné prý také není žádná věda, u zkušenějších gentlemanů to trvá zhruba 15 sekund i s úpravami a uznalými pohledy do zrcadla….

foto zdroj: http://fr.weddbook.com/media/1424735/bowtie

Na závěr vkládám pár fotografií z naší dovolené v polských Tatrách, tento region mohu jen doporučit… Lidí málo, dobrého jídla mnoho, horských stezek jakbysmet, termální lázně hřály, horské řeky chladily, solné doly ve Wieliczce léčily a nadchly, příroda, dřevěné stavby a kostely nás okouzlily…

A hlavně ta kouzelná Polština…

Komentáře k Pánský motýlek – střih a návod

 1. Dakujem says:

  Na vaše články sa vždy teším, konečne som sa dočkala:) Vdaka za tip na polske Tatry.

 2. Taky zkouším :) says:

  Dobrý den, mohl bych poprosit přibližnou délku gumičky? Bohužel u sebe nemám žádný vzorový k porovnání :) . Děkuji moc :)

 3. Betty says:

  Dobrý den, naměřila jsem 20cm, celková délka motýlka je cca 85cm.

 4. Ušito says:

  Děkuji za návod a střih, před pár dny jsem podle něho ušila prvního motýlka pro syna. Dala jsem k sobě odkaz na Váš návod, doufám, že nevadí, případně ho můžu stáhnout. Hezkou neděli!

 5. VlaĎka says:

  Dobrý den, prosím Vás, když se to vytiskne, má to být na celou A4? Manžel tisk, ale pod motýlkem zůstalo asi 5-6 cm a nad 1-2cm? Bude krátký? Děkuji za odpověď. PS: motýlka jsem nikdy v ruce nedržela, nemám tušení..:D

 6. Dotaz says:

  Dobrý den, mohla bych se vás zeptat na přibližnou šířku motýlka na konci? Ptám se kvůli tomu, aby mi seděly velikosti, až střih vytisknu. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>