Prošívaná deka – návod v 7 krocích

Zima nás stále napíná, přijde, nepřijde…? Mně už začaly vylézat tulipány za země, mají to, chudáci, předem spočítané.

Několik z Vás mi psalo, že na quilt, patchwork, či prošívanou deku nemáte odvahu. Já ji měla (odvážným štěstí přeje), a dokonce i čas, tak mám pro Vás jako novoroční přání jeden podrobný návod. Zjednodušila jsem, jak jen to šlo, abych se vešla do 7 kroků, i když některé z nich jsou poněkud komplexnější.

KROK č.1

Výběr látek a výplně.

INGREDIENCE:

zbytky látek

2,5 m látky na zadní stranu

výplň (vatelín)

řezací podložka, řezací kolečko a pravítko

základní šicí potřeby

žehlička

Pokuste se vybírat látky podobné kvality. Když kombinujete bavlnu s polyesterem, bude žehlení peklo. Co se týče barevnosti, je dobré mít 2 (nejlépe 3) sjednocující barvy, které se opakují. Já jsem si vybrala šedou, růžovou a tmavě modrou. Používejte především zbytky, je podle mě nesmysl koupit nové látky a rozstříhat je a znovu sešít. Uvidíte, že budete mít ze své práce větší radost, když využijete odstřižky, staré oblečení (co třeba staré oblíbené pyžamo?) nebo nakoupíte zbytky látek ve slevách.

Velikost si určete sami, vzhledem k tomu, že většina látek a výztuh se prodává v šíři 150cm,  tak je lepší se do tohoto rozměru vejít.

Já použila: na zadní látku jsem si koupila 2,5 metru (kromě zadní strany se z této látky stříhá i okraj deky), 130 čtverců o straně 15*15cm. Pokud nemáte řezák a podložku, budete to stříhat věky. S řezacím kolečkem navíc můžete řezat až 4 vrstvy látky najednou a všechny čtverce budou stejné.

Na výplň si můžete vybrat z několika druhů vatelínu, je možné použít i fleece.

Nakreslete si, jak bude deka vypadat, pamatujte, že dokonalá pravidelnost nemusí být zárukou úspěchu. Má deka vypada na první pohled neuspořádaně, ale při bližším pohledu tam lze najít obrazce a určitý systém.

KROK č.2

Sešijte krátké řady čtverců.

Čím přesnější práce, tím lepší výsledek. Jako vodítko pro sešívání Vám poslouží patka stroje – okraj látek musí lícovat s okrajem patky (viz. obrázek). Nakonec je třeba všechny švy rozžehlit.

Jednotlivé řady poté přišijte k sobě. Švové přídavky je třeba opět dobře rozžehlit. Je to jednoduché, ale strašně pracné a trvá to dlouho.

KROK č.3

Sešité čtverce přišpendlete na výztuhu. Velmi důkladně, aby obě vrstvy byly v rovině.

Čtverce opět prošijte (na všech švech), je to dobré procvičení rovného stehu pro začátečníky:-).

Když máte hotovo, tak deku přišpendlete k zadní látce (stejný postup jako u výztuhy) a těsně u okrajů všechny 3 vrstvy k sobě přišijte. Zbytky látky odstřihněte.

KROK č.4

Připravte si látku na okraje. Ze stejné látky, jako je zadní strana vystřihněte pruhy o šířce 8cm. Není třeba, aby to byly šikmé proužky, to byste spotřebovali moc látky.

Pruhy látek k sobě přišijte, výsledný pruh musí být o něco delší než celý obvod deky. Jednu stranu pruhu sežehlete (cca 1,5 – 2cm). Pruh přiložte k hezčí straně dece (líc k líci) nesežehlenou stranou k okraji deky a přišijte. Na začátku nechte 3-5 cm proužku na pozdější sešití.

KROK č.5

Rohy látky.

Postup je to lehce diletantský, ale funguje. Rychle, bez špendlení a stříhání.

Když se blížíte k rohu deky, přidržte látku tak, aby spolu s okrajem vytvořila pravý úhel (1). Látku přidržte a šijte až k ohybu, který držíte (2). Přerušte šití a začněte zase na druhé straně (3).

KROK č.6

Když přišijete okraj téměř po celém obvodě, tak přestaňte šít a přišijte krátké strany obou konců pruhů látky. (viz. obrázek), poté došijte.

KROK č.7

Pruh látky otočte na druhou stranu, u rohů se Vám vytvoří okraj sám. Je potřeba si dát do spodní cívky nit, která ladí se spodní látkou. Okraje přišíváme na stroji, proto nebude spodní steh úplně dokonale při kraji, je proto třeba, aby splynul s látkou. Z vrchní strany pruh opatrně přišijte tak, aby linie švu šla z horní strany těsně u okraje a ze spodní strany přichytila okraj proužku (viz. obrázek)

A deka je hotova.

SPOKOJENÝ NOVÝ ROK 2014! (mimochodem, tento web už existuje 3 roky…to to letí..) Děkuji Vám všem za přízeň!

Betty