Návody na šití / sewing tutorials

Inspirace / Inspiration

Nederlandstalige gecertificeerde gids PRAAG.

English speaking PRAGUE private guide.

Průvodce PRAHOU.

Prošívaná deka – návod v 7 krocích

Zima nás stále napíná, přijde, nepřijde…? Mně už začaly vylézat tulipány za země, mají to, chudáci, předem spočítané.

Několik z Vás mi psalo, že na quilt, patchwork, či prošívanou deku nemáte odvahu. Já ji měla (odvážným štěstí přeje), a dokonce i čas, tak mám pro Vás jako novoroční přání jeden podrobný návod. Zjednodušila jsem, jak jen to šlo, abych se vešla do 7 kroků, i když některé z nich jsou poněkud komplexnější.

KROK č.1

Výběr látek a výplně.

INGREDIENCE:

zbytky látek

2,5 m látky na zadní stranu

výplň (vatelín)

řezací podložka, řezací kolečko a pravítko

základní šicí potřeby

žehlička

Pokuste se vybírat látky podobné kvality. Když kombinujete bavlnu s polyesterem, bude žehlení peklo. Co se týče barevnosti, je dobré mít 2 (nejlépe 3) sjednocující barvy, které se opakují. Já jsem si vybrala šedou, růžovou a tmavě modrou. Používejte především zbytky, je podle mě nesmysl koupit nové látky a rozstříhat je a znovu sešít. Uvidíte, že budete mít ze své práce větší radost, když využijete odstřižky, staré oblečení (co třeba staré oblíbené pyžamo?) nebo nakoupíte zbytky látek ve slevách.

Velikost si určete sami, vzhledem k tomu, že většina látek a výztuh se prodává v šíři 150cm,  tak je lepší se do tohoto rozměru vejít.

Já použila: na zadní látku jsem si koupila 2,5 metru (kromě zadní strany se z této látky stříhá i okraj deky), 130 čtverců o straně 15*15cm. Pokud nemáte řezák a podložku, budete to stříhat věky. S řezacím kolečkem navíc můžete řezat až 4 vrstvy látky najednou a všechny čtverce budou stejné.

Na výplň si můžete vybrat z několika druhů vatelínu, je možné použít i fleece.

Nakreslete si, jak bude deka vypadat, pamatujte, že dokonalá pravidelnost nemusí být zárukou úspěchu. Má deka vypada na první pohled neuspořádaně, ale při bližším pohledu tam lze najít obrazce a určitý systém.

KROK č.2

Sešijte krátké řady čtverců.

Čím přesnější práce, tím lepší výsledek. Jako vodítko pro sešívání Vám poslouží patka stroje – okraj látek musí lícovat s okrajem patky (viz. obrázek). Nakonec je třeba všechny švy rozžehlit.

Jednotlivé řady poté přišijte k sobě. Švové přídavky je třeba opět dobře rozžehlit. Je to jednoduché, ale strašně pracné a trvá to dlouho.

KROK č.3

Sešité čtverce přišpendlete na výztuhu. Velmi důkladně, aby obě vrstvy byly v rovině.

Čtverce opět prošijte (na všech švech), je to dobré procvičení rovného stehu pro začátečníky:-).

Když máte hotovo, tak deku přišpendlete k zadní látce (stejný postup jako u výztuhy) a těsně u okrajů všechny 3 vrstvy k sobě přišijte. Zbytky látky odstřihněte.

KROK č.4

Připravte si látku na okraje. Ze stejné látky, jako je zadní strana vystřihněte pruhy o šířce 8cm. Není třeba, aby to byly šikmé proužky, to byste spotřebovali moc látky.

Pruhy látek k sobě přišijte, výsledný pruh musí být o něco delší než celý obvod deky. Jednu stranu pruhu sežehlete (cca 1,5 – 2cm). Pruh přiložte k hezčí straně dece (líc k líci) nesežehlenou stranou k okraji deky a přišijte. Na začátku nechte 3-5 cm proužku na pozdější sešití.

KROK č.5

Rohy látky.

Postup je to lehce diletantský, ale funguje. Rychle, bez špendlení a stříhání.

Když se blížíte k rohu deky, přidržte látku tak, aby spolu s okrajem vytvořila pravý úhel (1). Látku přidržte a šijte až k ohybu, který držíte (2). Přerušte šití a začněte zase na druhé straně (3).

KROK č.6

Když přišijete okraj téměř po celém obvodě, tak přestaňte šít a přišijte krátké strany obou konců pruhů látky. (viz. obrázek), poté došijte.

KROK č.7

Pruh látky otočte na druhou stranu, u rohů se Vám vytvoří okraj sám. Je potřeba si dát do spodní cívky nit, která ladí se spodní látkou. Okraje přišíváme na stroji, proto nebude spodní steh úplně dokonale při kraji, je proto třeba, aby splynul s látkou. Z vrchní strany pruh opatrně přišijte tak, aby linie švu šla z horní strany těsně u okraje a ze spodní strany přichytila okraj proužku (viz. obrázek)

A deka je hotova.

SPOKOJENÝ NOVÝ ROK 2014! (mimochodem, tento web už existuje 3 roky…to to letí..) Děkuji Vám všem za přízeň!

Betty

Komentáře k Prošívaná deka – návod v 7 krocích

 1. lenka says:

  Děkuji za super návod.. Takto uvolněný patchwork je pro nás chaotiky mnohem stravitelnější :)

 2. Super says:

  Perfektná práca a super návod, len si nájst ten čas…:)

 3. Emilka says:

  Moc pěkný návod, Betty. Podle něj to vypadá jednoduše, až to svádí k vyzkoušení ;-) Emilka

 4. Jana says:

  Náhodou jsem narazila na Vaši stránku.Zde jsem našla výborný návod,krok za krokem.To je prima.Já začínám .Moc mě to chytlo.Zatím polštářky,ale chci také deku,přehoz na postel.Děkuji a přeji hezké tvoření.S pozdravem Jana.

 5. :) says:

  Skvělý návod! Deku chci už hrozně dlouho ušít, ale stále nemám odvahu. Podle Tvého návodu to vypadá, že bych to mohla i zkusit. A ta šála v minulém příspěvku mě taky nadchla. Jsi prostě úžasná :-D Pa Jitka

 6. Macinda says:

  Děkuji za návod. Já se o deku pokoušela již 2x, ale pokaždé to bylo peklo. Postup jsem měla špatný. Ten Váš je SUPER. Ještě jednou moc děkuji. Jste šikulka. :)

 7. Moc díky says:

  Moc díky, hlavně mě to moc pomohlo k dokončení, nebyla jsem si jistá tím okrajem, ještě jednou dík :-)

 8. Moc díky says:

  Strašně mě to pomohlo, ještě jednou díky :-)

 9. Mary says:

  To se mi ulevilo – konečně postup pro mě – skoro se mi chce napsat, že bych ke stejnému závěru došla taky, ale po shlédnutí spousty profesionálních návodů se mi už tmělo před očima. Chci si prostě jen ušít deku z rukávů starých triček (těla jsem použila na háčkování), proto se nechci zdražovat nějakým profi návodem :) . Díky.

 10. Milá Betty, moc děkuji za perfektní návod! Hodně jsem z něj vycházela při šití mé první deky. Zejména odšívání rohů jsem pečlivě studovala na Vašem blogu:-) Ať se daří!

 11. Dobrý den Betty, už dlouho Vás na Vašem webu obdivuji. Jste milá, šikovná, vzdělaná a pracovitá. Díky Vám jsem se pustila do patchworku a výroby dek. Nebýt Vás, tak jsem si na něj vůbec netroufla. Díky Hana

  http://www.fler.cz/blog/patchwork-aneb-jak-jsem-se-v-lete-nudila-35406

 12. Díky says:

  Děkuji za jednoduchý návod v pár krocích. Udělám dceři deku pod stromeček:-)

 13. Dobrý den,díky Bety za prima návody. Zajímalo by mě kde dělám chybu. Když mám sešité čtverce a chci je našít na vatelín tak mi ten vatelín jakoby drhne a tím pádem to nemám hezké. Kde je chyba? Díky předem za info.prošívat to rovnou i s zadní látkou?-bavlnou. Zlobí mě to dost

 14. Sešití says:

  Moc chválím krásný popis a Vaši šikovnost! Jednu menší deku jsem zkoušela a měla jsem problém při prošívání čtverců uprostřed vtěsnat pravou půlku deky mezi rameno stroje a jehlu (jestli mi rozumíte). Nedokážu si představit takto prošít stejně velkou deku jako máte Vy… můžete mi prosím poradit?? Děkuji a přeji ať se Vám daří!:-)

 15. Skvely navod pro zacatecniky says:

  Rada bych se zeptala jakou tloustku vatelinu jste ve vasem pripade k usiti pouzila? Ta velikost jehly by mevtez zajimala. Jinak postup je skvele napsan, snad se mi take povede.Dekuji

 16. Radka says:

  Moc děkuji za velmi inspirativní návod:)

 17. Žanet says:

  Dobrý den,máte krásnou tu deku,já to také zvládám, ale ty kraje myslím lemování, prostě jsem asi mimo, ale nevím jak správně,abych to měla pěkné

 18. Žanet says:

  Mohli bych poprosit,prozradite kde kupujete látky? Moc se mi líbí tam bílá s černými ornamenty, mnohokrát děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>