Návody na šití / sewing tutorials

Inspirace / Inspiration

Nederlandstalige gecertificeerde gids PRAAG.

English speaking PRAGUE private guide.

Průvodce PRAHOU.

Jak vytvořit střih na legíny

Uplynulé dva měsíce nových pracovních povinností mě pohltily natolik, že jsem neměla téměř pomyšlení na šití. Dnes odpoledně jsem utpěla volno, skoro jsem nevěděla, co si s ním počnu (to byl spíše řečnický obrat, než upřímnost.) Každopádně jsem měla možnost zkontrolovat svůj šicí stroj a ten mi mou pozornost náležitě oplatil (2 x zlomená jehla, 5x utržená nit). Ale s výsledkem jsem byla nakonec docela spokojená. A nejen já.

Pokusila jsem se dnes spojit příjemné s užitečným a našila pár legín pro dceru. Předcházela tomu návštěva obchodu s dětským oblečením, kde chtěli za tak směšně jednoduchý kousek, jako jsou legíny, nehorázné sumy.

Jak tedy rychle a dobře ušít legíny? Holčičí pod sukni, pro kluky jako pyžamo a pro nás jako příjemné leisure oblečení na zahradu či na procházku….

1. Nakreslete si střih podle jiných padnoucích legín:

Na mustr doporučuji tvrdší papír, třeba stránku z loňského kalendáře.

Nejprve přehněte legíny zadním sedem doprava (obr. č. 2) obkreslete s přídavkem na švy cca 1,5 cm .

Poté si na papíru vyznačte levou stranu legín, přehněte je přední stranou doleva (viz. obr. č.3) a opět obkreslete.

Podle vyznačených linií vystřihněte.

2. Jak stříhat látku?

Látka na legíny musí pružit. Dbejte na to, aby jste stříhali tak, aby kalhoty pružily do šířky. Ideální je, když látku přehnete lícem k líci, přiložíte či přišpendlíte na ni vytvořený střih a obě vrstvy současně vystřihnete. I potom mohou zůstat obě vrstvy přišpendlené k sobě, protože rovnou šijete sedové švy (viz. černé šipky):

Teď ještě rychle v jednom tahu sešít švy krokové a je skoro hotovo.

Okraj nohavic lze buď klasicky olemovat, a to mírným obnitkovacím stehem, aby pružily, nebo hustě obšít:

Do horního okraje zase můžete všít tunýlek na gumu (v tom případě musíte při stříhání myslet na větší švový přídavek), nebo našít ripsovou stužku či gumičku, nebo (a to je mé oblíbené řešení jelikož nemám ráda holá záda) našít vyšší pas z pružné látky a do něj vložit silnější teplákovou gumu.

Pro krajkovou variantu jsem našpendlila krajku k látce a vše stříhala a šila najednou. Vznikl pěkný hippie model. (Na koloběžku zcela nevhodné, už má na koleni díru).

Ale což, stejně jsem je ušila příliš krátké…

Hezký duben!

B

Komentáře k Jak vytvořit střih na legíny

 1. Lenka says:

  jsou super :) Jen jsem se chtěla zeptat na to, jak našíváte ten zvýšený pas? Když jsem to přišívala předním stehem na legínky, tak mi to (zcela logicky) nepružilo a popraskalo… Nějak asi neumím pracovat s pružnými materiály :(

 2. Betty says:

  DObrý den, Lenko,
  zkuste to přišít velmi drobným obnitkovacím stehem (větš. stupeň 2), podrobnější návod je zde http://www.bettymade.cz/jarni-sukne-2

 3. Zuza says:

  Zdravím Betty. opět nádherné a je fakt, že v obchodech už nevědí, co si za takový kousek látky říct :/… jen prosím o radu… jak udělat nohavice? teprve se šitím začínám. Děkuji :)

 4. Díky! says:

  Díky za super návod. Ač začátečnice v časové tísni, zvládla jsem hned dvoje za jeden večer a dceři udělaly radost. Jednoduché, efektní a v mém případě a pár kaček ze starého trika… Díky.

 5. ... says:

  Dobrý den paní Lenko, nejsem žádná švadlena ani moje mamka, ale skusíme spíchnout pár kousků pro mé děti dle vašich návodů. Chtěla jsem se zeptat, jak naměřit velikost pro holčičku na 2 roky, vel. 92. Děláte to od oka, nebo podle čeho se řídíte u těchto legín… Děkuji Lucka

 6. Dotaz k látce says:

  Dobrý den,

  velice se mi zalíbil Váš nápad, jak si ušít leginy pro děti. Nám taky pořád nestačí a ceny jsou nehorázné. Chtěla bych se Vás ale zeptat na ten materiál – nejsem totiž zběhlá švadlena. Jak se tomu říká – bavlněný úplet?

  Děkuji
  Renata

 7. Díky says:

  Super návod. Střih jsem vyrobila podle legín, co máme doma, nastříhala nové a dnes ušila. Sedí krásně. Moc mi to pomohlo.

 8. Nohavice says:

  Zatim jsem nezkousela, ale nevim, kde mi vzniknou ty nohavice..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>