Základy šití 2 – polštářek se zipem a paspulkou

Doufala jsem, že další díl základů se podaří dříve než téměř rok poté, ale lépe pozdě než nikdy.

Jak začít se zipem?

Povlak na polštářek je ideálním startem, protože se nemusí řešit zakončení. Zipů existuje řada druhů – zjednodušeně je lze dělit na to, zda mají, či nemají být vidět. Co se týče vybavení k snazšímu našívání zipů, potřebujeme patku na všívání zipů na normální zipy a patku na všívání skrytých zipů na zipy skryté. Patka na normální zipy je dnes už nedílnou součástí základního vybavení šicího stroje.

INGREDIENCE

Kovový zip ve stejné délce jako strana polštáře

látka na povlak

základní šicí potřeby (+ patka na všívání zipů)

POSTUP

1. Polštářek, který budeme povlékat, si naměříme od švu ke švu a z této míry vycházíme. (Pracuji se čtvercovýcm polštářem, v případně jiného tvaru je třeba míry přizpůsobit.)

Můj rozměr je 35x35cm, délka zipu 35 cm. Z látky vystřihnu:

  • 1 čtverec o rozměrech 37 x 37cm (tj. o 2 cm více než rozměr polštáře)
  • na zipovou stranu: obdélník 37 x 20cm + obdélník 37 x 24cm (tj. celkem o 9 cm více než je rozměr polštáře)

2. Nejprve všijeme zip: položíme ho líc k líci na kratší látku (20×37 cm), okraj zipu lícuje s okrajem látky. Zip přišijeme po celé délce. Patka Vás bude vést:

Při šití se nevyhneme střetu s jezdcem. Opatrně patku nadzdvihneme a jezdec posuneme. Takto vypadá výsledek z líce a z rubu:

Druhou část zadní látky přehneme do rubu (ohyb má cca 3cm.) Zip přiložíme líc k líci k přehybu (viz. obrázek) a opět přišijeme. Ten ohyb není nezbytně nutný, ale pokud ho neuděláme, zip bude na polštáři vidět. (Obr. 1 a 2: přiložení zipu k látce, obr. 3 výsledek z rubu, obr.4 výsledek z líce)

3. Poté už jen našpendlíme oba části polštáře líc k líci a při okrajích sešijeme. Zip musí být trochu pootevřený, aby bylo možné povlak obrátit.

Kraje sestřihneme na minimum a začistíme.
Výsledek je vždy uspokojivý, i když je to velmi jednoduché. Způsobů našívání zipů do povlaků je spousta, u lesklých a hedvábných látek bych volila spíše (trochu složitější) skrytý zip, zipy lze našít i přímo do švu…
VÝROBA A VŠITÍ PASPULKY

Když chcete, aby gaučák vypadal „jako kupovaný“, můžete do švů všít ještě paspulku. Tu lze koupit již hotovou, nebo se prodávají i polotovary, které obtáhnete vlastní látkou. Ušití vlastní paspulky je jednoduché, i když časově poměrně náročné.
Budeme potřebovat:
nesežehlený šikmý proužek (můj má šířku 4 cm). Ten si můžete vyrobit dle tohoto ne příliš povedeného návodu. Důležité je, aby byl střižen diagonálně, tj. pružil.
kulatý měkký provázek (koupíte v galanterii)
patku na všívání zipů
Provázek vložíme dovnitř šikmého proužku, přehneme a pomocí zipové patky a nitě barvy látky všijeme:
Na lícovou stranu polštáře bez zipu hotovou paspulku důkladně našpendlíme, rohy jsou zaoblené a přídavky sestřižené (obr.1). Konce můžeme buď spojit do sebe, nebo jednodušeji všít tak, jak jsou (obr.2). Asi 2mm od švů na paspulce přišijeme po celém obvodu (obr.3). Oba díly povlaku na sebe lív k líci našpendlíme a pomocí zipové patky těsně vedle (vyboulené) paspulky po celém obvodu přišijeme (obr.4), zip musí být opět pootevřený:
Každá strana polštářu může být  z jiné látky (v tomto případě vlna + len).
Ať se daří!
B
PS: Zjistila jsem, že mi už delší nefunguje odesílání odpovědí na komentáře. Odpovědi proto odteď posílám přímo e-mailem. Díky za pochopení.