Doufala jsem, že další díl základů se podaří dříve než téměř rok poté, ale lépe pozdě než nikdy.
Jak začít se zipem?
Povlak na polštářek je ideálním startem, protože se nemusí řešit zakončení. Zipů existuje řada druhů – zjednodušeně je lze dělit na to, zda mají, či nemají být vidět. Co se týče vybavení k snazšímu našívání zipů, potřebujeme patku na všívání zipů na normální zipy a patku na všívání skrytých zipů na zipy skryté. Patka na normální zipy je dnes už nedílnou součástí základního vybavení šicího stroje.
INGREDIENCE
Kovový zip ve stejné délce jako strana polštáře
látka na povlak
základní šicí potřeby (+ patka na všívání zipů)
POSTUP
1. Polštářek, který budeme povlékat, si naměříme od švu ke švu a z této míry vycházíme. (Pracuji se čtvercovýcm polštářem, v případně jiného tvaru je třeba míry přizpůsobit.)
Můj rozměr je 35x35cm, délka zipu 35 cm. Z látky vystřihnu:
- 1 čtverec o rozměrech 37 x 37cm (tj. o 2 cm více než rozměr polštáře)
- na zipovou stranu: obdélník 37 x 20cm + obdélník 37 x 24cm (tj. celkem o 9 cm více než je rozměr polštáře)
2. Nejprve všijeme zip: položíme ho líc k líci na kratší látku (20×37 cm), okraj zipu lícuje s okrajem látky. Zip přišijeme po celé délce. Patka Vás bude vést:
Při šití se nevyhneme střetu s jezdcem. Opatrně patku nadzdvihneme a jezdec posuneme. Takto vypadá výsledek z líce a z rubu:
Druhou část zadní látky přehneme do rubu (ohyb má cca 3cm.) Zip přiložíme líc k líci k přehybu (viz. obrázek) a opět přišijeme. Ten ohyb není nezbytně nutný, ale pokud ho neuděláme, zip bude na polštáři vidět. (Obr. 1 a 2: přiložení zipu k látce, obr. 3 výsledek z rubu, obr.4 výsledek z líce)
3. Poté už jen našpendlíme oba části polštáře líc k líci a při okrajích sešijeme. Zip musí být trochu pootevřený, aby bylo možné povlak obrátit.

