Základy šití 1

…aneb dlouhá cesta z obchodu k šicímu stroji. K napsání tohoto článku (který je určen pro začátečníky) mě vedlo několik Vašich dotazů a komentářů.

Dobře si pamatuji, jak jsem si před pár lety měsíc co měsíc zálibně a s nemalými ambicemi prohlížela novou Burdu a plánovala, co všechno ušiju. Nakonec to velmi často ztroskotalo na představě, jak náročný mě čeká proces a že se mi dílo nepovede podle představ. K ovládnutí jakéhokoli řemesla je samozřejmě třeba praxe, hodiny pokusů, omylů, neúspěchů. To by měl mít na paměti každý začátečník – každé zpackané dílo je k něčemu dobré.

Z velkého množství profesionálních rad, se kterými jsem se setkala, vybírám coby amatér takové, které považuji za zásadní a které mohou přispět k radostnějším začátkům.

Zkusme třeba úplně jednoduchý bavlněný obdélníkový ubrus. Jak docílit, aby byl ve své jednoduchosti dokonalý?

1.KOUPIT

Před koupí látky je třeba dobře měřit. V případně bavlny musíme například počítat se srážlivostí zhruba 4%, tj. na jeden potřebný metr látky doporučuji koupit 5 cm metráže navíc. A pozor na velké oči – hovoří ze mě zkušenost – mám doma kilometr látek, které jsem si koupila, že je určitě „na něco někdy“ využiji…

Stoly mají většinou šířku cca 80cm, proto obvyklá šířka látky 150cm je ideální. Přesah přes stůl by měl být ve výsledku kolem 30cm.

V obchodě ještě myslete na to, že k šití je potřeba i nit. Ideální je nákup nitě společně s látkou. Na nitích nešetřete, nebudou se Vám potom trhat. Co se týče odstínu, není vždy možné vybrat úplně totožný. Proto platí pravidlo: Vyberte nit takové barvy, která je na látce nejvíce zastoupena a pokud nemáte stejný odstín, volte raději o trochu tmavší. Světlejší nit je na tmavším podkladu dobře viditelná a to většinou není žádoucí.

2. VYPRAT

Vůbec nepřemýšlejte o tom, že byste tento bod přeskočili.

3. VYŽEHLIT

Bez žehlení není šití. Látku je třeba opravdu velmi důkladně prožehlit, s napařováním to jde snáz. Žehličku potřebujete i v průběhu šití.

4. ŠÍT

Teď teprve je látka připravena k samotnému šití. Postup nyní záleží na tom, co se chystáme vyrobit. U ubrusu musíme nejprve zažehlit okraje. Pokud nechcete strávit zbytek dne na gauči s kostkou ledu na ruce, tak si při zažehlování dejte pozor na to, aby bylo napařování vypnuto. Ohněte delší strany látky do rubu ve vzdálenosti cca 1,5 cm. (Lze použít i 1,5 cm širokou papírovou šablonu, která Vám šířku záložky určí, není to ale nezbytně nutné.)

Přehněte podruhé, tentokrát bez zažehlení:

Nyní je vše připraveno k samotnému šití. Vedle patky vpravo je několik rysek, které vás spolehlivě navedou tak, aby řada stehů byla stále ve stejné vzdálenosti od kraje:

Jó, ušít rovnou čáru je základem všeho šití, proto takový dvoumetrový běhoun poslouží jako nejlepší trenažer.

Stejný proces je třeba provést i na kratších stranách látky, přičemž v rozích se ve výsledku sejde 6 vrstev látky. To je u rohů ubrusu žádoucí, protože jsou težší a lépe se prověsí.

Výsledek by měl být motivující! (Já jsem si až dnes všimla, že jsem ubrus vpředu málo vytáhla, stane se:-))