Šití dvojitou jehlou / Double needle

Kdo překoná prvotní ostych, tomu se otevřou nové možnosti. Jak ušít pěkný pružný lem i bez (c)overlocku:

Troufám si tvrdit, že dvojjehlou mohou šít všechny stroje (snad kromě pravěkých šlapacích Singrovek).

Stačí pouze základní patka a dvojjehla. Nabídka je veliká a cena většinou vysoká. Můžete si vybrat různé rozteče – od 2 do 6 mm.  Výrobců je spousta (Schmetz, AKRA, Lucznik, Veronica, Brother…) a cena se pohybuje od 40-200Kč za 1 jehlu. Já kupuji v galanterii no name jehly a nikdy jsem neměla problém.

Kromě dvojjehly budete potřebovat 2 cívky stejné barvy (a kvality) a jednu spodní cívku. Pokud na svém stroji nemáte držátko na druhou nit, je možné použít další spodní cívku, kterou přiložíte k horní niti. Není to ale ideální řešení – často se stává, že se nitě zamotají a dvojjehla se zlomí.  Lepší řešení je přilepit kvalitní páskou ze strany stroje tyčku pro druhou nit. (To jsem si nevymyslela, zde se prohlédněte, jak takový zlepšovák vypadá).

Obě nitě navlékněte společně do stroje a každou potom do jedné jehly.  Aby se nitě skutečně nezamotaly, provlékněte jednu nit (levou) do jehly klasickým způsobem a druhou nedávejte před navlečením za háček na jehlou. Hodně strojů má nad patkou ještě jeden háček:

Vždy, než začnete šít, si steh vyzkoušejte na kusu látky. Možná budete potřebovat vyladit délku a napětí. Šije se normálním stehem průměrné délky (já nastavuji napětí na 5 a délku stehu na 3).

Vždy šijte lícovou stranou nahoru, protože rub vypadá úplně jinak – vytvoří se na něm takový cikcak steh,…

…který skutečně hodně pruží:

Dvojitá řádka stehů vypadá dobře i na neprůžných látkách – podívejte se třeba na jakékoli džíny.

Takto vypadá lem bez stehů dvojjehlou:

Když lem dvojjehlou obšijete, zpevníte ho a navíc vypadá lépe:

Vnitřní strana sice bez coverlocku nevypadá dokonale, ale co oči nevidí…

Na triko jsem použila látku MONKEYS od Poppy (stačilo mi 40cm pro tričko velikosti 98) a bavlněný žebrový úplet Stoklasa. Střih jsem si vytvořila sama.