Radost z doteku

I na mě došlo. Angína mě odstřihla od každodenních povinností, takže mám trochu draze antibiotiky vykoupený čas spát, spát, spát a číst a přemýšlet. Od Reinerova Básníka jsem se nicméně dokázala na chvíli odpoutat, abych napsala tento příspěvek a zavzpomínala na (ne)zaznamenané.

Moje dcera měla už od malička silnou potřebu všechno hladit, mnout a otírat o obličej. Už jako kolíbavé batole trávila spoustu času v naší šatně a kousek po kousku hladila šaty na štangli. Samozřejmě, že si vždy vybrala ty z hedvábí nebo chladivého úpletu a dožadovala se jich. Když jsem po marných diplomatických pokusech kapitulovala, šaty skončily umačkané v dětské postýlce omotané kolem spícího dítěte. Až později jsem zjistila, že tato fáze hry je pro dětský vývoj naprosto zásadní, ať už se projevuje jakkoli. (Představa látky zní velmi romanticky, podobná alotria dělá i na zahradě s hlínou, za to ale nemůže, to má po mamince.) Trochu neskromně musím napsat, že termín „senzopatická hra“ jsem v češtině nejspíš oficiálně použila poprvé já během překladu jedné výborné nizozemské knihy o vývoji hry. (Větší zásluhy však nese Alice, která tento překlad obhájila před českými odborníky.) Povědomí o fázích dětské hry je dle mého názoru jeden z klíčů k pochopení „toho strašně zlobivého a neposlušného“ dítěte.

Slast z příjemného doteku má v našem případě i trochu stinné stránky. Dcera má plnou skříň oblečení, ale nosí pouze vybrané kousky. Základním kritériem pro její výběr je naprostá absence rušivých a hlavně chladivých prvků, jako jsou například zipy, cvoky, knoflíky a vůbec látky „nepříjemné a klučičí“. Největší noční můrou jsou pochopitelně džíny. Takže když naše princezna na hrášku odmítla obléknout třetí mikinu, tak jsem jí ji (přiznávám se) vnutila a šly jsme vybrat lepší látku. Volba padla na „polyesterový chlupatý župan“, ale co naděláš, slib je slib. Tak jsme musely koupit toto:

Za pomoci obkreslení oblíbeného svetru vznikla delší mikina:

Myslím, že jsem tímto počinem nenechala sebemenší prostor na protesty. Je to měkké, volné, chlupaté, šíleně růžové, se všitým roláčkem s ultrahebkého bavlněného úpletu.

Neodkladné potřeby dětí se projevují samozřejmě i v jiných oblastech. Nedávno jsem musela napravit neodpustitelnou křivdu. Náš malý školáček má psací stůl a „já jsem předškolačka a nemám“! Takže šatní skříň putovala do chodby a dětský pokoj prošel další pravidelnou změnou.

Mé počáteční úsilí o „stylovou jednotu“, „minimalistický vzhled“, „stále uklizený dětský pokoj“ a jiné nesmysly už mě pustilo, nyní jen koriguji ty nejšílenější nápady a jsem smířena s tím, že pokoj bude čím dál zavalenější různými předměty, stěny budou polepené a vládnout bude umělecký chaos. Eufemisticky řečeno. Proč ale ne? Trvám pouze na čisté podlaze, abych mohla sem tam vytřít, a ustlané posteli, která se ve dne mění na pohovku. Většinou si tyto podmínky musím ještě splnit sama. Pokud vám připadá, že je pokoj uklizený, tak je to proto, že jsem ho před focením uklidila:-). Klučičí půlce jsem se vzhledem k vznikající rozsáhlé Legostavbě objektivem vyhnula.

Krabice od zeleniny posloužila jako box na pastelky, pěkný balicí papír zase jako záhlaví postele. Trocha improvizace není na škodu. Zvlášť při pomyšlení na brzké další kolo stěhování a přizpůsobování pokojíčku.

Jinak s teplým čajem na nočním stolku s láskou vzpomínám na víkend s dvěma milovanými kolegyněmi a etiopský kávový rituál…tak dobrou kávu, připravenou z čerstvě opražených zrn nad ohněm, jsem ještě nepila.

Minulý víkend v Mariánkách s manželem – spíše než v romantickém rozpoložení v nechápajícím údivu a v rozhořčení nad událostmi v Paříži.

Cestou zpět se pražští barbaři přijeli podívat na Evropské město kultury 2015, konkrétně na DEPO2015. …A jako jo!

Nakonec, snad pod dojmem Blatného Nočního chodce, vkládám pár fotografií za soumraku…

Tak zase někdy příště!