Jak vytvořit střih na legíny

Uplynulé dva měsíce nových pracovních povinností mě pohltily natolik, že jsem neměla téměř pomyšlení na šití. Dnes odpoledně jsem utpěla volno, skoro jsem nevěděla, co si s ním počnu (to byl spíše řečnický obrat, než upřímnost.) Každopádně jsem měla možnost zkontrolovat svůj šicí stroj a ten mi mou pozornost náležitě oplatil (2 x zlomená jehla, 5x utržená nit). Ale s výsledkem jsem byla nakonec docela spokojená. A nejen já.

Pokusila jsem se dnes spojit příjemné s užitečným a našila pár legín pro dceru. Předcházela tomu návštěva obchodu s dětským oblečením, kde chtěli za tak směšně jednoduchý kousek, jako jsou legíny, nehorázné sumy.

Jak tedy rychle a dobře ušít legíny? Holčičí pod sukni, pro kluky jako pyžamo a pro nás jako příjemné leisure oblečení na zahradu či na procházku….

1. Nakreslete si střih podle jiných padnoucích legín:

Na mustr doporučuji tvrdší papír, třeba stránku z loňského kalendáře.

Nejprve přehněte legíny zadním sedem doprava (obr. č. 2) obkreslete s přídavkem na švy cca 1,5 cm .

Poté si na papíru vyznačte levou stranu legín, přehněte je přední stranou doleva (viz. obr. č.3) a opět obkreslete.

Podle vyznačených linií vystřihněte.

2. Jak stříhat látku?

Látka na legíny musí pružit. Dbejte na to, aby jste stříhali tak, aby kalhoty pružily do šířky. Ideální je, když látku přehnete lícem k líci, přiložíte či přišpendlíte na ni vytvořený střih a obě vrstvy současně vystřihnete. I potom mohou zůstat obě vrstvy přišpendlené k sobě, protože rovnou šijete sedové švy (viz. černé šipky):

Teď ještě rychle v jednom tahu sešít švy krokové a je skoro hotovo.

Okraj nohavic lze buď klasicky olemovat, a to mírným obnitkovacím stehem, aby pružily, nebo hustě obšít:

Do horního okraje zase můžete všít tunýlek na gumu (v tom případě musíte při stříhání myslet na větší švový přídavek), nebo našít ripsovou stužku či gumičku, nebo (a to je mé oblíbené řešení jelikož nemám ráda holá záda) našít vyšší pas z pružné látky a do něj vložit silnější teplákovou gumu.

Pro krajkovou variantu jsem našpendlila krajku k látce a vše stříhala a šila najednou. Vznikl pěkný hippie model. (Na koloběžku zcela nevhodné, už má na koleni díru).

Ale což, stejně jsem je ušila příliš krátké…

Hezký duben!

B